polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Środa - 12 grudnia 2018 Ady, Aleksandra, Dagmary       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2018-03-13 Termin zebrania nowej KRS wciąż nie jest znany

Termin pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa – zgodnie z ustawą – ma  wskazać Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf nie spieszy się jednak z wypełnieniem tego obowiązku. W ubiegłym tygodniu złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS, co jednak nie zwalnia jej z obowiązku wyznaczenia pierwszego posiedzenia nowej Rady.


6 marca Sejm wybrał piętnastu nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak zauważa, że zgodnie z ustawą o KRS to sędzia Małgorzata Gersdorf jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego musi zwołać pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa.– W art. 20 ust. 3, iż Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w przypadku braku przewodniczącego KRS, zwołuje posiedzenie nowej KRS i w tym przypadku mamy taką sytuację. Pani prezes z ustawy jest zobowiązana do zwołania posiedzenia KRS – zaznacza Jan Kanthak.Na pierwszym posiedzeniu KRS spośród 15 członków ma zostać wybrany przewodniczący Rady, gdyż rezygnację z tej funkcji w ubiegłym tygodniu złożyła Małgorzata Gersdorf. Według zapisów ustawy o KRS prof. Małgorzata Gersdorf ma dwa miesiące na zwołanie posiedzenia Rady, choć z wypełnieniem tego obowiązku nie powinna zwlekać.


Profesor Marek Szydło mówi, że Krajowa Rada Sądownictwa nie może funkcjonować z przerwami.– Krajowa Rada Sądownictwa jest organem konstytucyjnym i – jak każdy organ konstytucyjny – działa na zasadzie ciągłości, kontynuacji. Konstytucja nie przewiduje sytuacji, w której KRS byłaby w pewnych odstępach czasu nieczynna, nie działała – podkreśla prawnik prof. Marek Szydło.Na opieszałość sędzi Małgorzaty Gersdorf liczy opozycja, która nie akceptuje reformy Krajowej Rady Sądownictwa.– Po pierwsze, nie ma KRS, dlatego że powstała w niekonstytucyjny sposób – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.


– Ta KRS jest wybrana w sposób nieprawidłowy, w związku z tym naturalnym jest, że nie powinna być zwoływana – dodaje Adam Szłapka z Nowoczesnej.Jak mówi rzecznik rządu Joanna Kopcińska, działalność KRS-u nie jest zagrożona.– Krajowa Rada Sądownictwa będzie funkcjonowała. Są określone zasady, w jakiej formie ma się to odbywać – wskazuje rzecznik.Prawnik prof. Jakub Stelina podkreśla, że dopiero dymisja sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skomplikowałaby procedurę wyznaczenia terminu posiedzenia nowej Rady.– Wtedy oczywiście, w jej zastępstwie, wykonywałby te obowiązki inny sędzia Sądu Najwyższego, prezes którejś z izb. No, chyba, że wszyscy podaliby się do dymisji. Wtedy faktycznie sytuacja byłaby bardzo ciekawa, bo teoretycznie nie byłoby podmiotu, który byłby uprawniony do zwołania Krajowej Rady Sądownictwa – wskazuje prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.Konieczna byłaby wówczas nowelizacja istniejących przepisów. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nie chciała z nami dziś rozmawiać. „Informuję też, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie udziela wywiadów” – mówi komunikat biura prasowego Sądu Najwyższego.Czy rzeczywiście? Nie trudno znaleźć nagrania wywiadów prezes Małgorzaty Gersdorf np. w TVN.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2018

mj


 Aktualności
12/12 NIK: Sektor bankowy w Polsce jest stabilny
12/12 [TYLKO U NAS] Z. Sipiera: Nikt nie zmusza Rady Miasta Warszawy do upamiętniania komunistów przez nadawanie ich imion ulicom
12/12 Katowice: drugi dzień kongresu Energy 24 w ramach COP 24
12/12 Obrońcy życia zwrócili się do TK ws. tzw. aborcji eugenicznej
12/12 Emeryci i renciści od marca 2019 roku dostaną wyższe świadczenia
11/12 Ciąg dalszy sporu na linii oświatowa "Solidarność" - minister edukacji
11/12 Katowice: COP24 dziś pod hasłem: "Lasy dla Polski, Polska dla świata"
11/12 Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała ministra finansów w rządzie PO-PSL J. Rostowskiego
11/12 [TYLKO U NAS] Dr Bukowski: Nie może być tak, że chodzimy po ulicach, których bohaterami są komuniści, którzy niewolili polski naród
 Kultura
 Sport

©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP